معرفی معاونت فرهنگی

جهاددانشگاهی واحد استان قزوین با فاصله زمانی نسبتا طولانی از تشکیل این نهاد و در سال ۱۳۸۴فعالیت خود را در حوزه‌های پژوهشی، فرهنگی و آموزشی آغاز نموده است. تمرکز این واحد در سال های آغازین بر فعالیت های آموزشی بود و از سال ۸۹ شاهد رشد سایر بخش ها از جمله معاونت فرهنگی بوده ایم. برخی از فعالیت های شاخص اجرا شده در سالهای اخیر به این شرح است:

 1. احداث اردوگاه جهادی شهدای علم و فناوری از جمله طرح های فاخر بود که با اجرای اردوهای دانشجویی در آن تحت عنوان بهشت خاکی، فصل بیداری، برخی اردوهای ایران مرزپرگهر و جهش علم و فناوری توانست قریب به ۲۰۰۰ نفر دانشجو در سالهای ۹۱ تا ۹۴ از برنامه ها تفریحی و معرفتی آن بهره مند سازد.
 2. استقرار دبیرخانه کرسی های آزاداندیشی استان از دیگر اقدامات بوده است که طی سالهای ۹۰ و ۹۱، نزدیک به ۲۰ کرسی آزاداندیشی از این طریق در دانشگاه های استان برگزار شد. در ادامه فعالیت ها در زمینه آزاداندیشی اجرای طرح هماهنگ چهارمین دوره مسابقات ملی مناظره با ۱۶ تیم دانشگاهی موفق به رتبه دوم کشوری در میان واحدها شدیم و تیم اتاق آسمان از این واحد در جمع تیم های برتر کشوری قرار گرفته است. هم اکنون نیز مناظرات دانشجویی با عنوان “نظر” در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) بین ۸ تیم از آن دانشگاه در حال برگزاری می باشد و گروه دانشجویی برای راه اندازی اولین باشگاه مناظره دانشجویی شکل گرفته است.
 3. منطبق بر هدف پنجم برنامه سه ساله مبنی بر تمرکز موضوعی واحدها و وجود تجربه و سابقه فعالیت این معاونت در طراحی سیرهای مطالعاتی و اجرای کارگاه های متعدد در این موضوع در فضاهای دانشگاهی، مرکز فرهنگی دانشجویی چراغ مطالعه موفق به اخذ مجوز شد و مصادف با روز کتاب و کتابخوانی امسال رسما کار خود رو آغاز کرد. از جمله مهمترین فعالیت های این مرکز اجرای طرح “ده کتاب برتر دانشجویی” و اجرای مسابقات کتابخوانی و سایر خدمات در فضای مجازی از طریق سایت مرکز به نشانی ir می باشد.
 4. با تقویت خبرگزاری ایسنا دفتر خبری آن در سال ۹۳ تبدیل به منطقه خبری شد و نیز فعال سازی خبرگزاری ایکنا و اجرای برنامه های قرآنی در سطح شهر و دانشگاه ها ما را به عضویت شورای عالی قرآن استان در آورد.
 5. از دیگر فعالیت های این معاونت که می تواند در سایر واحدها نیز جاری باشد، تدوین پیوست فرهنگی برای تمامی فعالیت های واحد در تمامی حوزه ها می باشد. از مهمترین این پروژه ها تألیف کتاب آموزش زبان انگلیسی با تکیه فرهنگ ایرانی اسلامی است که نگارش مجموعه کتب آن تا پایان سال ۹۵ انجام خواهد شد. لازم به ذکر است قوت عملکرد تیم فنی و فرهنگی موجب شد تا با ارائه آن در دفتر مرکزی جهاد، این کتاب به عنوان منبع آموزشی زبان انگلیسی در معاونت آموزشی جهاد کشور مصوب شود.

مراکز و سازمان های فعال در این معاونت به شرح زیر بوده که در بخش های اختصاصی خود توضیحات تفصیلی ارائه شده است:

 1. سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی
 2. مرکز فرهنگی دانشجویی چراغ مطالعه
 3. مرکز افکار سنجی دانشجویان ایران (ایسپا)
 4. انتشارات جهاددانشگاهی قزوین (ایسبا)
 5. خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا)
 6. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)
 7. گروه نیاز سنجی و مطالعات فرهنگی

معاون فرهنگی: آقای مهدی گلدوزها – ۰۲۸۳۳۳۶۲۷۳۷

جهت مشاهده سایت معاونت از اینجا وارد شوید

آدرس : قزوین – خیابان حکم آباد – نبش کوچه فروغ